Vousy představují určitý módní trend a kulturu dané oblasti. Jednotlivé kultury prosazují svoji stylizaci v délce i střihu vousů. Vousy mohou představovat jak punc elegance, tak například určitou nespoutanost a divokost. Již v Antice symbolizovaly vousy mužnost, moudrost i plodnost. Vousy jsou spojovány také se ctí a společenským statusem.
Jak se nosí vousy na Blízkém východě?
Na území Íránu nebo Saúdské Arábie je plnovous znakem náboženské tradice a symbolem mužnosti a důstojnosti. Plnovous často doplňuje krátký sestřih vlasů, což zdůrazňuje tvar obličeje.
Indie a Nepál: „Svatí muži“
„Svatí muži“ se dělí na višnuisty a šivaisty. Společným znakem jsou dlouhé neudržované vlasy a vousy nebo dredy. Jsou to muži, kteří se oprostili od materialismu.
Goatee
Jinak je v Indii k vidění styl goatee. Jedná se o malý vous kolem úst a na bradě. Můžete ho vidět i v kombinaci s tenkým knírkem, který lemuje linie horního rtu.
Turecko
Turecko je velmoc knírů a plnovousů. Husté vousy vykazují známky mužnosti a síly. V Turecku i v arabských zemích nedostatek vousů může způsobit společenské problémy. V Turecku vznikla ordinace, ve které se transplantuje knír či plnovous. Bez hustého vousu totiž mají muži obchodníci problémy jednat s ostatními potenciálními obchodníky. Také si muži nechávají transplantovat vous před sňatkem s druhou, třetí či čtvrtou manželkou.
Afrika
U některých afrických kmenů můžete vidět muže s velmi zajímavými a výtvarnými střihy vousů. Také jsou používány korálky jako ozdoby a zároveň plní funkci reprezentace statusu, bohatství nositele a také příslušnost k určitému kmeni.
Inkové
V jihoamerické kultuře Inků sloužily korálky ve vousech jako ochrana před nemocemi a špatnými duchy.
Skandinávie
Ve skandinávských zemích, jako je Norsko se Švédskem se často objevuje vikingský plnovous. Je to celkem pochopitelné, protože vikingové jako odvážní námořníci v těchto zemích mají bohatou historii. Vikingský plnovous potřebuje speciální péči a odráží nespoutanost, bojovnost a odvahu. Jste-li takto zaměření, tento styl dlouhý a divoký plnovous v kombinaci s dlouhými vlasy představuje drsný vzhled s prvky elegance.
Francie
Francie je zemí módy a nedbalé elegance. Nosí se tu také tzv. „francouzské vousy“. Je to styl nenáročný na údržbu, ale přitom vytvoří perfektní vizáž. Je potřeba si pěstovat plnovous a potom si žiletkou oholit tváře a linii čelisti do hladka.
Itálie
Italové se vousů také nevzdávají. Upřednostňují krátké a dobře upravené vousy, které dodají mužům punc elegance a šarmu.
Španělsko
Španělské vousy neboli „kozí bradka“. Kozí bradka má španělské kořeny. Tento sestřih vousů byl vidět u španělských vojáků. Jindřichu IV. se tento střih vousů velice zalíbil. Jak vlastně vypadá? Tento styl vousů se vyznačuje hladkými zaoblenými obrysy, je možné ji kombinovat s kníry nebo kotletami. Výhodou tohoto střihu je zdůraznění brady, tudíž lícních kostí a rtů. Také dokáže skrýt nedokonalosti spodní části obličeje.
Maďarsko
Pro Maďary jsou vousy velmi důležité. „Chlap bez vousů je jako vesnice bez hospody“. Maďaři přisuzují vousům kult mravnosti, chrabrosti a mužnosti.
Velká Británie
V současnosti se vousy dostávají opět do módy oproti 20. století, kdy byla v módě oholená hladká tvář muže. Trend vousů vychází z viktoriánské tradice, ve které byla zřetelná reakci na změny týkající se průmyslové revoluce. Mimo jiné se plnovous stal symbolem hrdinů, kteří se vraceli z Krymské války. Nicméně vousy si nechávali narůst i muži, kteří ve válce nebyli.
Amerika
Vousy do módy přišly v podobném časovém období jako ve Velké Británii. Jednak se muži inspirovali módními trendy z britských časopisů, ale růst vousů mělo i své praktické důvody.
Mohlo by vás zajímat: Jak pečovat o vousy v zimě?