Jak si na první dobrou představíte důvěryhodně vypadajícího muže oplývajícího životní moudrostí? Jako vousáče? Pak patříte k 93 % lidí, pro které vousy znamenají životní i osobní zralost, ale i dominanci a nadhled. Vlastnosti, kterými by se chtěl pochlubit každý muž v jakékoliv epoše. Dokážete si představit Socrata, Konfucia, Leonarda da Vinci či nám historicky bližšího císaře Františka Josefa II. anebo nejen historicky bližšího prezidenta Masaryka bez vousů? Jen to zkuste. Zavřete na chvilku oči a jednoho po druhém si pěkně virtuálně oholte. Jak se vám líbí? Smějete se? Není se co divit. Holobrádkové to měli vždycky tak nějak těžší. A přece se styly vousu v průběhu posledního století výrazně měnily.
Válečné období
Ještě předtím než Evropou zaburácely první salvy světové války, byl v módě plnovous. Dodával na mužnosti. A každý člověk, který něco znamenal, musel mít alespoň pěstěnou bradku. Válečné období ale v tomto ohledu působilo jako blesk. Vousy začaly být najednou nepraktické. Pod plynovou maskou, pod zapínáním helmy, na bojišti. Tento trend přetrval i do poválečného období a 30. a 40. léta se nesla ve znamení hladce oholené tváře a nakrátko střižených vlasů. Zkrátka dokonalý gentleman a lá Oldřich Nový.
Od 50. let k hippies
Vzhledem k tomu, že u nás v tomto období panoval bolšvikem nastavený uniformismus, nikdo nechtěl vyčnívat a změna od hladkého oholení k upraveným vousatým mužům se nekonala. I tehdy se ovšem našly výjimky, které však byly podezřelé. Převrat nastal ale mnohem rychleji, než se dal čekat. Vybavujete si partu 4 oholených kluků se sestřihem podle zavařovacího hrnce, kteří spořádaně šmrdlali na kytary? Takové byly začátky The Beatles. Konec se ovšem nesl ve znamení ledabylého bujaře rostoucího vousu Johna Lennona, knírku George Harrisona či třídenního strniště Ringo Starra. Jen ten Paul byl pořád na hladko. Muži v šedesátých letech nechávali své vousy i vlasy růst a ve jménu svobody se o ně nestarali. Hlavně bezstarostně.
Přečtěte si také: Jak podpořit růst vousů?
Moderní muži a vousy
Tento příběh je už o poznání modernější. Spadá do první poloviny 80. let, kdy se muži opět vrací ke vzhledu předválečného období. Pečlivě zastřižené plnovousy kombinované s kníry se opět stávají doménou starších vážených mužů. Byznysmeni se sice pořád hladce holí, ale i je dostihne nastupující vlna bradek a pečlivě zastřižených plnovousů. Divoké devadesátky se tak nesly v duchu byznysmenů nové doby, jejich poznávacím znakem byly plísňové džíny, fialové sako a mokasíny s bílými froté ponožkami. Ale také mladíků, jejich bradky a plnovousy hrály všemi barvami.
Věděli jste že: Charles Darwin ve svém ikonickém pojednání „O původu druhů“ konstatuje, že „udržovaný vous zvýhodňuje konkrétní jedince v oblasti sexuálního výběru“. Zkrátka, že pánové s vousy to mají u žen jednodušší. Zajímavý je také fakt, že ženy považují podvědomě za nejvíce sexy muže s mírně odrostlým strništěm. Muži s plnovousem jsou vnímáni spíše jako dlouhodobí partneři a spolehliví otcové.
Na obzoru hipster
Hipsterský knír nebo plnovous si asi snadno představíte, ale málokdo chápe zprávu, která se ukrývá za pečlivě upraveným sestřihem. „Za hipstera se může považovat mladík ve věku od cca 20 do 30 let, který má rád kvalitu ve všech oblastech života od hudby, umění, přes oblékání a pokrmy, až po myšlení a politiku. Naopak nevyznává masovou kulturu a cení si své nezávislosti.“ Tolik praví wikipedie. V několika posledních letech se hipsterský vzhled natolik rozmohl, že by se dal označit za masový trend. Do jaké míry jde o opravdové vyjádření vnitřního postoje a kdy se jedná spíše o pózu, necháme na vašem uvážení. Každopádně, když se řekne „hipster“, představíme si mladého muže s nakroucenými kníry a pěstěným plnovousem doplněným o kvalitní sestřih vlasů. Vousy ale nestačí jen nechat růst. Hipster se o ně stará, a to opravdu důkladně. A využívá k tomu nejen kvalitní zastřihovat vousů, ale také pánskou kosmetiku na vousy. Mezi její evergreeny patří třeba takový olej na vousy VousOil. Z toho je každý hipster nadšený.