Co je a není přírodní kosmetika? Potřebují ji i muži?

Přírodní kosmetika je něco jako Yetti. Každý o ní mluví, nikdo ale pořádně neví, jak vypadá. Samotný pojem „přírodní kosmetika“ není nikde detailně specifikován. Možná proto si pod ním každý výrobce kosmetiky představí něco jiného a „přírodní produkty“ pak obsahují i složky, které v nich nemají, co dělat. Pojďme se podívat na zoubek přírodní kosmetice a říci si, co v ní má své místo a kterým složkám se raději obloukem vyhnout.

Co je to přírodní kosmetika?

Když se řekne přírodní kosmetika, vybaví si mnozí moderní babku kořenářku, která ve své kuchyni míchá všelijaké lektvary, a ty si pak patlá na obličej ve snaze vyzkoušet je na vlastní kůži. Je libo krém na vrásky? Nebo pleťovou masku na pupínky? Nebo dokonce omlazující pleťovou kůru z kopřiv? Tak si jděte našlehat. Ne kopřivami. Šlehané bambucké máslo s bylinkami je mezi moderními znalkyněmi bylinek a kosmetiky hitem. Aplikovat ho lze na všechno včetně bradavic.

Složky přírodní kosmetiky

Ryze přírodní kosmetika nemusí obsahovat jen bambucké máslo. Mezi dalšími výhradně přírodními složkami se mohou objevit vzácné oleje, například arganový, jojobový, ale i meruňkový, pistáciový, lískooříškový, konopný a další. Samozřejmě lisované za studena a v BIO kvalitě. V pořádku je také kakaové, mangové a avokádové máslo či kokosový olej. Všechny tyto rostlinné tuky jsou přírodního původu a dokážou pokožku i vlasy doslova „nadopovat“ dávkou složek čistě přírodního původu, tedy rostlinnými vitamíny, minerály a antioxidanty. Moderní přírodní kosmetika už dávno nepochází jen z kuchyňských laboratoří několika odvážných chemicky nadaných bio nadšenkyň. Začínají se objevovat firmy, které se vývojem a výrobou přírodní kosmetiky zabývají ve velkém. A jejich produkty jsou opravdu kvalitní a neobsahují nic, co je přírodní kosmetice zapovězené.

Které složky by ryze přírodní kosmetika měla postrádat?

V přírodní kosmetice byste neměli najít ropné produkty, jako jsou například vazelína, minerální olej, parafín, propylen glykol a další. Jde o deriváty vznikající jako vedlejší produkt při zpracování ropy a při aplikaci na pokožku vytváří neprodyšný film, který brání pokožce dýchat. Vzato do důsledku sice jsou přírodní (i ropa je koneckonců přírodní), ale máte chuť na sebe natírat něco, co má stejný původ jako palivo do auta? Výsledkem používání těchto látek jsou ucpané póry, popraskaná suchá pleť a zvýšený sklon ke vzniku nádorových onemocnění pokožky. Nic, o co bychom stáli. Nestojíme ale ani o silikony, syntetické UV filtry, parabeny či suroviny pocházející ze zvířat.

Vyvracíme mýty

Naopak často se hovoří o tom, že by přírodní kosmetika neměla obsahovat konzervanty nebo emulgátory. To není pravda. Jako konzervant se v přírodní kosmetice dá využít například vitamín E. Ten používáme i my ve VousOil do svých produktů, například do oleje na vousy. Existuje však i celá řada dalších konzervantů na čistě rostlinné bázi, které mají v přírodní kosmetice svoje místo. Stejné je to i s emulgátory, tedy látkami, jejichž účelem je neoddělitelné spojení olejové a vodní složky. I ty se dají najít v ryze rostlinné podobě a do přírodní kosmetiky rozhodně patří. Výrobci kosmetiky mají povinnost zveřejňovat složení svých produktů pod tzv. INCI kódy. Díky nim si můžete ověřit, co se pod jednotlivými názvy skrývá.

Používáním přírodní kosmetiky chráníte přírodu

A nemusíte být zrovna typ, který si kvůli boji za práva hlemýžďů nechá ultra silným lepidlem přilepit ruku k asfaltu na rušné dálnici. Přírodu můžete chránit i tím, že budete používat kosmetiku, jejíž složky jsou biologicky odbouratelné a nebudou tak zanášet vodu a půdu.

Přírodní kosmetika i pro muže

Pravda, v mnohem větší míře se výrobci přírodní kosmetiky zaměřují na ženy, ale i silnější polovička lidstva se začíná zajímat o to, co si na sebe nanáší. Pánská kosmetika má svá specifika. Zatímco v dámské výbavě nechybí třeba kondicionér, pánové spíše řeší jiný „porost“. Vousy jsou symbolem mužnosti. Aby jím ale skutečně byly, musí se jednat o vous pěstěný. To vyžaduje vhodné přípravky nejlépe na přírodní bázi. Zařadit k nim můžeme olej na vousy, balzám na vousy, ale i šampón na vousy. Jejich správným používáním docílíte opravdu nepřehlédnutelného vzhledu vašich vousů, což ocení, budete se divit nejen ženy. Abychom vám pomohli dosáhnout dokonalého plnovousu, připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou udělat z vousů přednost.

Zpět do obchodu